Trendy w architekturze wnętrz 2018 – co będzie modne w tym roku?

Trendy w architekturze wnętrz 2018 – co będzie modne w tym roku?
Początek roku to tak jak zawsze okres wyznaczania gorących trendów w zakresie wyglądu wnętrz. Chcesz dowiedzieć się, co warto wybrać do swojego domu lub mieszkania? Zapraszamy na krótki przewodnik po pewnikach aranżacji wnętrz.

Wall Art

Nagie ściany definitywnie odchodzą do lamusa – w tym sezonie królować będzie sztuka ścienna. To jedna z metod na stworzenie swojej indywidualnej przestrzeni, bazującej jednak na obowiązujących trendach. Co ważne, wprowadzenie tego motywu do swojego wnętrza nie wymaga dużych nakładów finansowych. Nie jest potrzebny remont, a jedynie kilka ramek i ciekawe grafiki lub zdjęcia. Postaw na lokalnych artystów, oferujących niejednokrotnie wspaniałe obrazy w korzystnej cenie. Swoją własną galerię sztuki z łatwością dopasować można do wystroju i pomysłu na całe wnętrze. Tak ozdobione ściany są przede wszystkim o wiele bardziej przytulne i zyskują indywidualny wymiar. Piękne grafiki przyciągają spojrzenia i urozmaicają nudne już wnętrze.

Duże wzory roślinne

Desenie kwiatowe to jeden z tych wzorów, które modne będą zawsze, bo zawsze też znajdą się ich zagorzali zwolennicy. Rok 2018 upłynie pod znakiem naprawdę dużych, wyrazistych wzorów kwiatowych. Największą popularnością cieszyć się będą te, o jak najbardziej egzotycznym rodowodzie. To dalsze ciekawe rozwinięcie trendu botanicznego. Nasycona, ale czasami dość ciemna kolorystyka, pozwoli każdemu poczuć się we własnym domu jak w tajemniczym ogrodzie albo w awangardowej palmiarni. Akcenty florystyczne w rozmiarze XXL pojawią się przede wszystkim na tapetach, ale także na tekstyliach domowych. Nie wolno zapominać również o żywych roślinach, zwłaszcza w sypialni. Zdecydowanie poprawią one jakość snu. Rośliny są przystępne cenowo, dodają wnętrzu ładnego kolorytu i sprawiają jednocześnie, że stanie się ono bardzo przytulne. Botanika króluje nie tylko w domach, ale także w przestrzeniach publicznych. Można postawić na kreatywność, używając donic wiszących i podłogowych, a także ozdabiając je wzorami pasującymi do reszty wnętrza. Twórcza interpretacja dużych motywów roślinnych także jest modna.

Dodatki metaliczne

Metaliczne dodatki we wnętrzach nie są szczególną nowością, ale w tym sezonie pojawiają się jako akcenty we wszystkich pomieszczeniach, szczególnie w kuchni. Modne są połączenia pomiędzy różnymi rodzajami metalu. Ten materiał występuje także na różnorodnych elementach wnętrza – metalowe tkaniny, obrazy, ramki na zdjęcia, metalowe tapety będą modne w 2018 roku. Miedź i złoto to szczególne pewniki, które z powodzeniem można zestawiać ze sobą.

Lastryko

Podłogi z lastryko to powrót do lat 70-tych. Lastryko to beton, którego wyróżnikiem jest zawartość grubego, dekoracyjnego kruszywa. Szlifuje się go oraz ewentualnie poleruje, dzięki czemu uzyskać można efekt powiększającego przestrzeń lustra na podłodze. Jego pojawienie się wśród trendów to pokłosie mody na minimalizm i styl industrialny, a także kolejna odsłona modnych podłóg bezspoinowych. Lastryko na podłogę lub schody można kupić w wersji prefabrykowanej albo wylać go bezpośrednio na budowie. Niektórym kojarzy się ono nieprzyjemnie – w końcu kilkadziesiąt lat temu lastryko było w Polsce powszechnie stosowane w budownictwie wielorodzinnym i publicznym. Wystarczy jednak spojrzeć na projekty wnętrz z Zachodu. Tam lastryko z powodzeniem wykorzystuje się w ciekawych, niesztampowych, minimalistycznych wnętrzach. To trwałe i praktyczne rozwiązanie, także do domu. A rok 2018 z pewnością okaże się triumfalny dla terazzo.

Ozdobne sufity

Sufity we współczesnym wydaniu przestają być już białe i nudne. Rok 2018 kładzie na nie wyraźny akcent – dzięki ozdobnemu sufitowi całe wnętrze nabierze wiele charakteru. Wyraziste sufity mają ciekawą kolorystykę, dekoracyjne belki, a nawet pokrywa się je tapetą. Takie rozwiązanie szczególnie intrygująco wygląda w czarno-białych, dość chłodnych wnętrzach. Intensywny kolor na suficie pozwoli je zdecydowanie ocieplić. Już nie tylko designerskie oświetlenie i wykorzystanie sufitów podwieszanych, ale także zabawy wzorami i kolorystyką, pozwalają urozmaicić wygląd sufitu.

Łazienka inspirowana SPA

Poprzednie sezony przyzwyczaiły nas do budowania łazienki na wzór wysmakowanego pokoju kąpielowego. W roku 2018 nadal ma być elegancko, ale zdecydowanie bardziej oszczędnie. Królować będzie prosta łazienka w stylu salonu SPA. Taki sposób urządzania tego wnętrza pozwoli na relaks całkowity i zachowanie schludności, co tak istotne jest w tym pomieszczeniu. Wolnostojąca wanna na środku łazienki? Wykorzystanie drewna? Dodatki botaniczne – to z pewnością królować będzie w nowym roku. Taka łazienka będzie jednocześnie przytulna, ale także praktyczna. Co więcej – można ten trend wykorzystać również w mniejszych pomieszczeniach, w których nie zawsze sprawdzało się salonowe rozwiązanie. Nawet jeżeli aktualnie nie możesz wyjechać na Bahamy, nie znaczy to, że nie możesz marzyć o egzotycznych kurortach we wnętrzu swojej łazienki z rattanowymi meblami.